ARCHIWUM 010 (10.08.2002 - 2003-11-01)


Archiwum  001

Archiwum  002

Archiwum  003

Archiwum  004

Archiwum 005

Archiwum 006

Archiwum 007  od 12-10-2002  do 21-11-2002

Archiwum 008 (21.11.2002 - 2003-01-12)

Archiwum 009 (2003-01-12 - 2003-07-28)

Archiwum 010 (10.08.2003-01.11.2003) 

 


Pierwszego listopada przypada 59 rocznica śmierci Metropolity Andreja Szeptyckiego.

Metropolita Andrej Szeptycki (1901-1944). W ciągu 44 lat kierował Cerkwią i był wielkim autorytetem dla ukraińskiego społeczeństwa. W ciągu I i II wojny światowej, przeżył siedem zmian rządów: rosyjskiego, austriackiego, ukraińskiego, polskiego, radzieckiego, nazistowskiego i znów radzieckiego.

Urodził się 22 lipca 1865r. we wsi Przyłbice w województwie lwowskim. Pochodził ze starodawnego rodu, który w XIX wieku spolonizował się, a członkowie rodziny zostali katolikami obrządku łacińskiego, posługującymi się językiem francuskim. Nie zważając na sprzeciw ze strony ojca decyduje się powrócić do swoich korzeni i wstępuje do Bazylianów, aby służyć „wiejskiej”, jak ją nazywali wówczas, Grecko-Katolickiej Cerkwi.

W wieku 36 lat Andrej Szeptycki, posiadający niezwykłe charyzmaty, zostaje Głową Ukraińskiej Grecko-Katolickiej Cerkwi. Pracuje nad pogodzeniem różnych etnicznyczh grup, zostawia w spadku wiele prac na temat duchowości i społecznych problemów. Wypracowuje nowe metody służby. Sprowadza na Ukrainę zakon Redemptorystów i tworzy klasztory Studytów, a także inne religijne zgromadzenia. Jest fundatorem szpitala, Muzeum Narodowego, Akademii Teologicznej. Udziela pomocy pieniężnej różnym religijnym, kulturalnym i oświatowym organizacjom.

Metropolita Andrej był mecenasem artystów, studentów i wielu prawosławnych chrześcijan, a także pionierem w sprawach ekumenizmu.

Władał jęykiem jidisz tak dobrze, że bez problemów mógł porozumiewać się Żydami. Podczas jego duszpasterskich wizyt w różnych miastach żydowscy wierni witali go z Torą. W czasach niemieckiej okupacji udzielił schronienia setkom Żydów w swoim pałacu arcybikupim.

W tym czasie metropolita pisze list pasterski „Nie zabijaj”, który był śmiałym protestem przeciwko zbrodniom nazistów.

Metropolita Andrej zmarł 1 listopada 1944r. Obecnie trwa proces jego beatyfikacji.


Obchody 25-lecia pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II w Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej. 

Czternastego października w Krakowie w Fundacji Świętego Włodzimierza i Olgi odbyły się uroczystości z wiązane z 25 rocznicą  pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II.  W uroczystościach wziął udział Metropolita Przemysko - Warszawski arcybiskup Jan Martyniak, przedstawiciel kardynała Franciszka Macharskiego - Metropolity Krakowskiego - biskup  Jan Szkodoń.    O godzinie 15.00 rozpoczęła się sesja naukowa poświęcona Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, a o godzinie17.00 Metropolita Przemysko - Warszawski  odprawił z licznie zgromadzonymi wiernymi obrządku grecko-katolickiego i rzymsko-katolickiego Liturgię Świętą oraz wygłosił homilię, w której ukazał rolę i znaczenie Ojca Świętego w odradzaniu się Cerkwi Greckokatolickiej w Polsce i na Ukrainie.

Fotografia Ojca Świętego Jana Pawła II podczas pielgrzymi na Ukrainę (Lwów, 27 czerwca 2001 r., fot. ks.Bogdan STEPAN).


List Synodu  Biskupów Ukraińskiej Greckokatolickiej Cerkwi do wiernych z okazji 25 - lecia pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II


List pasterski Synodu  Biskupów Ukraińskiej Greckokatolickiej Cerkwi do wiernych, 

oraz list poświęcony rodzinie.

Synod Biskupów Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej, Lwów 24 września - 1 października 2003 r.

Fotografia w lepszej rozdzielczości (wielkość pliku 196 kb)


Promocja książki autorstwa Włodzimierza Pilipowicza pt. „Błogosławiony Grzegorz Łakota – przemyski biskup pomocniczy”.

Czwartego października br. w auli Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej w Przemyślu odbyła się promocja książki autorstwa Włodzimierza Pilipowicza pt. „Błogosławiony Grzegorz Łakota – przemyski biskup pomocniczy”. W spotkaniu wzięli udział Metropolita Przemysko-Warszawski abp Jan Martyniak, Wikariusz Generalny mitrat Eugeniusz Popowicz, Prepozyt Przemyskiej Kapituły mitrat Stefan Dziubina.


Zakończył się Synod Ukraińskiej Greckokatolickiej Cerkwi, który odbywał się w dniach od 24 września do 1 października we Lwowie. Synodowi przewodniczył zwierzchnik greckokatolickiej Cerkwi Patriarcha  Lubomyr Kardynał Huzar, w którym uczestniczyło 34 biskupów z całego świata. W Synodzie wzięli udział zaproszeni goście: Nuncjusz Apostolski w Ukrainie arcybiskup Mikołaj Eterowicz, Apostolski Administrator Diecezji Mukaczowskiej - biskup Milan Szaszik  oraz egzarcha dla grekokatolików w Serbii i Czarnogórze - biskup Jerzy Dżudżar.


LIST OTWARTY 

List otwarty w sprawie kontrowersyjnej wypowiedzi zwierzchnika Greckiej Cerkwi Prawosławnej arcybiskupa Christodoulosa ( Paraskevaidisa).


 

Konsekracja biskupia  pierwszego  Egzarchy Odessko-Krymskiego   -  dotychczasowego wikariusza generalnego Sokalskiej Diecezji - ks. Wasyla Stasiuka.


We Lwowie trwa Synod Biskupów Cerkwi Greckokatolickiej. W synodzie biorą udział hierarchowie z Ukrainy  oraz ze wszystkich diecezji i egzarchatów z czterech kontynentów świata. Synod rozpoczął się 24 września i zakończy się 1 października br.


 

UROCZYSTOŚCI RELIGIJNE KU CZCI 

NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY w NOWYCH SADACH I PRZEMYŚLU

Przemyśl, Nowe Sady (15.08.2003)

foto: Lubomira Stepan

 

Uroczystościom religijnym ku czci NMP w Nowych Sadach, niedaleko Kalwarii Pacławskiej, (miejsce przedwojennego kultu religijnego Matki Boskiej  Kalwaryjskiej) przewodniczyli: Metropolita Przemysko-Warszawski ksiądz arcybiskup Jan Martyniak oraz  ksiądz biskup Włodzimierz Juszczak - Ordynariusz Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej. Diecezja Wrocławsko-Gdańska z okazji Roku Rodziny zorganizowała pielgrzymkę wiernych do  Nowych Sadów i Przemyśla, aby modlić się przed cudowną Kalwaryjską  Ikoną, której kult sięga początku XV wieku. Ikona obecnie znajduje się w Soborze Świętego Jana Chrzciciela w Przemyślu.    W Liturgii Świętej w Nowych Sadach uczestniczyli księża z diecezji Wrocławsko-Gdańskiej, Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej oraz z Ukrainy. W uroczystej Liturgii uczestniczyło około 1500 wiernych.   Gospodarzem uroczystości ku czci NMP w Nowych Sadach oraz Przemyślu był ks. mitrat Eugeniusz Popowicz - wikariusz generalny.


Spłonęła zabytkowa cerkiew w Opace koło Lubaczowa

Niemal doszczętnie spłonęła w nocy ze środy na czwartek zabytkowa, XVIII-wieczna cerkiew w Opace na Podkarpaciu. Najprawdopodobniej umyślnie ją podpalono - poinformował zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie kpt. Ireneusz Trojnar. Ogień zauważono kilka minut po godzinie 1.00. Na miejsce udały się dwa zastępy z lubaczowskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP, a następnie trzy okoliczne jednostki ochotnicze. Wysoka temperatura utrudniała akcję gaśniczą.

 


Copyright © 2002 ks. Stepan Bogdan

Electronic mail: bstepan@intertele.pl 

Last modified: listopada 14, 2003

STATYSTYKA: