ARCHIWUM 005

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

- odpust parafialny w Górowie Iławeckim (27-09-2002)

W Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej znajdują się trzy parafie, które w dzień  Podwyższenia Krzyża Świętego obchodzą odpust parafialny. Są to parafie:  w Górowie Iławeckim - Dekanat Olsztyński,   Krakowie - Dekanat Krakowsko-Krynicki, Sieniawie - Dekanat Przemyski

W Górowie Iławeckim uroczystościom odpustowym przewodniczył ks. Bogdan Stepan - dziekan przemyski. W przeddzień Święta Podwyższenia Krzyża Świętego odprawiona została "Weczyrnia" (nabożeństwo wieczorne), a w sam dzień Liturgia Święta, w której uczestniczyli księża z dekanatu olsztyńskiego i elbląskiego.  Proboszczem w Górowie Iławeckim jest ksiądz Jan Łajkosz - dziekan olsztyński, zaś wikariuszem  ksiądz Ireneusz Kondro.

NARODZENIE NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY

- uroczystości religijne 20-22 września 2002

Chotyniec, 21-09-2002, godzina 9.00

(Dekanat Przemyski)

W Chotyńcu 21 września br. odbył się odpust parafialny ku czci Narodzenia NMP. W tym dniu do chotynieckiej drewnianej cerkwi pochodzącej z 1610 roku przybyli liczni pielgrzymi z Ukrainy  (Lwowa, Jaworowa, Sambora) oraz  z okolic Węgorzewa (województwo warmińsko-mazurskie)  -  byli mieszkańcy Chotyńca i okolicznych miejscowości przymusowo wysiedlonych w 1947 roku w ramach akcji "Wisła".

O godzinie 10.00 odprawiona została Liturgia z udziałem księży: ks. Bogdana Stepana - proboszcza, ks. Jana Tarapackiego i ks. Wasyla Stojki. Po nabożeństwach liturgicznych chór  ze Lwowa pod dyrekcją Włodzimierza Benia zaprezentował podczas koncertu muzykę cerkiewną.  Na uroczystości religijne w Chotyńcu przybyli również przedstawiciele ukraińskich towarzystw  społeczno-kulturalnych: Jarosław Sydor - prezes wojewódzkiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce, Włodzimierz Sereda - prezes stowarzyszenia "NADSANIE" z Ukrainy oraz  Mirosław Sydor - prezes stowarzyszenia "Ukrainskij Narodnyj Dim".

Prusie k. Werchraty,  21-09-2002, godzina 13.00

(Dekanat Przemyski)

W dzień Święta Narodzenia Najświętszej Marii Panny do Prusia - wioski, która znajduje się  kilka kilometrów od Werchraty, przybyli pielgrzymi z okolic Giżycka. Odwiedzili rodzinną  miejscowość,  z której w 1947 roku zostali wypędzeni w ramach akcji "Wisła". Raz do roku w dniu Maryjnego święta stara cerkiewka "odżywa i wita" swoich byłych  parafian, wypełniając się przepięknym śpiewem Boskiej Liturgii, w której można było odczuć nostalgię, smutek oraz tęsknotę za świątynią i ziemią swoich ojców.  Liturgię Świętą odprawił ksiądz Jan Tarapacki, byli obecni również księża: ks. Bogdan Stepan i ks. Wasyl Stojka. Licznie przybyła  młodzież z ukraińskiej szkoły  w Przemyślu wystąpiła z montażem słowno-muzycznym. Głównym  tematem występu była  przesiedleńcza akcja "Wisła" i jej tragizm,  której skutki odczuwane są po dzień dzisiejszy.

Łosie k. Gorlic 20-21-09-2002

Na Łemkowszczyźnie - w miejscowości Łosie krakowsko-krynickiego dekanatu - głównym uroczystościom ku czci Narodzenia Najświętszej Marii Panny przewodniczył ks. mitrat Eugeniusz Popowicz -wikariusz generalny. Przybyli również księża z okolicznych parafii: ks. Jan Blaszko - Słowacja, ks. mitrat Jan Pipka, ks. mitrat Michał Feciuch, ks. Paweł Siwiec, ks. Mirosław Michaliszyn, ks. Jan Hałuszka, ks. Grzegorz Nazar, ks. Roman Walawka.

Uroczystościom religijnym towarzyszył kermesz pod nazwą "ŁOSIAŃSKIE SPOTKANIA Z TRADYCJĄ".

W dwudniowym programie artystycznym koncertowały zespoły z Polski, Ukrainy oraz Słowacji. Również można było zobaczyć prace artysty Szymona Barny w wystawie  "Magiczny świat Łemkowszczyzny". Organizatorem uroczystości był ksiądz Piotr Pawliszcze - proboszcz parafii w Łosiu.

Wietlin k. Jarosławia 22-09-2002

(Dekanat Przemyski)

Greckokatolicka wspólnota w Wietlinie  liczy kilkadziesiąt osób. Przed przesiedleńczą akcją "Wisła" w 1947 r. miejscowość  zamieszkiwało 1886 grekokatolików. Cerkiew parafialna została zbudowana w latach 1819-26,  a konsekracji dokonał biskup przemyski Jan Śnigurski w 1826 roku. Świątynia o konstrukcji trójdzielnej, bez kopuły, która została zniszczona w czasie II wojny światowej.  W latach 1969-72 dokonano kapitalnego remontu.

Liturgię odpustową odprawił ksiądz dziekan Bogdan Stepan oraz proboszcz ks. Wasyl Stojka. Do Wietlina przybyli goście z Jaworowa  (Ukraina) wraz z chórem cerkiewnym.

Rekolekcje dla duchowieństwa Cerkwi Greckokatolickiej w Polsce.

Metropolita Przemysko-Warszawski Arcybiskup Jan Martyniak 2 września br poświęcił nowy internat dla potrzeb Kompleksu Szkół w Górowie Iławeckim.