ARCHIWUM 006


Archiwum  001

Archiwum  002

Archiwum  003

Archiwum  004

Archiwum 005

Archiwum 006

Archiwum 007  od 12-10-2002  do 21-11-2002

Archiwum 008 (21.11.2002 - 2003-01-12)

Archiwum 009 (2003-01-12 - 2003-07-28)

Archiwum 010 (10.08.2003-01.11.2003) 


 

Problem z jednością między Kościołem katolickim a prawosławnym nie wynika ze sporu o prymat papieski, lecz z biurokracji w Kurii rzymskiej – uważa kard. Huzar ze Lwowa. Jego słowa odczytano na sesji w Warszawie.

Przygotowane przez greckokatolickiego biskupa Lwowa przemówienie odczytano na warszawskiej sesji "Świadek Nadziei". Kard. Lubomyr Huzar napisał o ekumenicznych nadziejach Kościoła greckokatolickiego.

Dużo miejsca w swojej wypowiedzi kard. Huzar poświęcił obecnym stosunkom katolicyzmu z Moskwą.

- Na pytanie, czy może dojść do autentycznie ekumenicznego spotkania Papieża z Patriarchą Moskwy, odpowiem także pytaniem: czy 20 lat temu ktokolwiek się spodziewał, że za parę lat rozpadnie się Związek Sowiecki? – napisał kardynał. Jest przekonany, że zjednoczenie chrześcijan może być procesem równie nagłym i niespodziewanym. - Co się musi zdarzyć? Co się musi zmienić? My wszyscy - uważa kard. Huzar i dodał: "Musimy być jednak jak Jan Paweł II, którego świadomość ekumeniczna i cierpliwość jest wyjątkowa". >>> 

KAI (jw //ad)

Zdjęcie archiwalne: Lwów, 17-01-2002

 Foto: STEPAN


Cześć ofiarom Jaworzna - 2002-10-05 (13.30)

Przedstawiciele społeczności ukraińskiej w Polsce oddali cześć więźniom Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie, gdzie po II wojnie trafiali Ukraińcy posądzani o współpracę z ukraińskim podziemiem.
Przy symbolicznych grobach ofiar obozu złożono kwiaty i zapalono znicze. We mszy, odprawionej przy obelisku upamiętniającym zmarłych, udział wzięło około stu osób, głównie z kół Związku Ukraińców w Polsce z Krakowa i Katowic.

Według prezesa Związku Ukraińców w Polsce Myrona Kertyczaka, uroczystość była również okazją do przypomnienia, że więzieni w obozie bez wyroków sądowych i prześladowani Ukraińcy nie otrzymali dotąd zadośćuczynienia za doznane po wojnie krzywdy.

"W mojej ocenie raczej nie ma szans na ustawowe rozwiązanie tego problemu. Wyjściem mogłoby być przyznanie ofiarom rent specjalnych. Problem wymaga szybkich rozwiązań, ponieważ żyjących ofiar obozu jest coraz mniej. Dlatego poraża obojętność przedstawicieli administracji" - powiedział Kertyczak.

Dodał, że odszkodowania należą się przede wszystkim 168 osobom, w stosunku do których udokumentowano, że w latach 1947-49 były więzione w Jaworznie bez wyroków sądowych. Osoby te żyją i mieszkają w Polsce. Moralnym zadośćuczynieniem dla ofiar jest pomnik, odsłonięty przed czterema laty przez prezydentów Polski i Ukrainy w miejscu byłego obozu.

Spotkanie odbyło się w ramach obchodów przypadającej w tym roku 55. rocznicy akcji "Wisła", w następstwie której ok. 140 tys. Ukraińców, Łemków i Bojków zostało deportowanych z rodzinnych ziem na Ziemie Odzyskane, czyli na północ i zachód Polski. Część trafiła do obozu w Jaworznie.

W Centralnym Obozie Pracy w Jaworznie więziono ok. 4 tys. Ukraińców, również kobiety i dzieci. 161 osób zmarło w wyniku panujących warunków i złego traktowania. Kilkuletnie śledztwo katowickiej prokuratury potwierdziło, że w obozie dokonano zbrodni przeciwko ludzkości.

RadioZet 2002-10-05 (13:33)


 

Ogłoszono konkurs  dla dzieci i młodzieży,  tematyką którego jest życie i działalność Patriarchy Josyfa Slipyja. (szczegóły konkursu >>>)

****

Patriarcha Josyf Slipyj, Arcybiskup Większy, Kardynał i Metropolita (1944-1984).

Urodził się we wsi Zazdrist (Zazdrość) w województwie tarnopolskim 17 lutego 1892r. Był wybitnym uczonym, duchownym i międzynarodowym obrońcą prześladowanych chrześcijan. Po zakończeniu nauki we Lwowie, Innsbrucku (Austria), Rzymie i Paryżu został profesorem i rektorem Seminarium Lwowskiego oraz Akademii Teologicznej. Bardzo dużo pracował naukowo, niektóre z jego prac liczą nawet dwadzieścia tomów. W 1939r. Metropolita Szeptycki. udziela ojcu Josyfowi sakry biskupiej, aby ten po jego śmierci 1 listopada 1944r., przyjął kierownictwo nad Ukraińską Grecko-Katolicką Cerkwią. 11 kwietnia 1945r. Slipyj zostaje aresztowany przez władze radzieckie. Spędza 18 lat w więzieniach i obozach pracy na Syberii, gdzie dzięki żelaznej woli zdobywa imię nieustraszonego głosiciela prawdy. Po interwencji Papieża Jana XXIII i Prezydenta Stanów Zjednoczonych Kenedyego zostaje zwolniony z więzienia w 1963r., celem wzięcia udziału w obradach II Soboru Watykańskiego. W ciągu kolejnych dwudziestu lat Patriarcha Josyf stara się uaktywnić życie Ukraińskiej Grecko-Katolickiej Cerkwi na Zachodzie. Założył Ukraiński Uniwersytet i jednocześnie zbudował Cerkiew św. Zofii w Rzymie. Zmarł w 1984 roku. W 1992r. szczątki jego zostały przeniesione do Lwowa i pochowane w Soborze św. Jura. W uroczystościach pogrzebowych powtórnego pochówku wzięło udział ponad milion wiernych. >>>


 

30 - lecie artystycznej działalności Ukraińskiego Chóru Męskiego  „Żurawli” (1972-2002)

 

Jubileuszowy  koncert odbędzie się 19 października br. o godzinie 18.00 na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu. 

“Żurawli” to reprezentacyjny chór Związku Ukraińców w Polsce. Zespół powstał w 1972 roku. Jego współzałożycielem i pierwszym dyrygentem był Jarosław Polański, którego w 1983 roku zastąpił Roman Rewakowicz. Od 1993 roku chórem dyrygował Roman Radziwonowicz. Obecnie kierownictwo artystyczne nad “Żurawlami” sprawuje Jarosław Łewków.

Chór męski Żurawli to jedyny na świecie zespół, który nie ma swojej stałej siedziby.

Tworzą go zakochani w śpiewie mieszkańcy kilkunastu rozrzuconych po całej Polsce miejscowości: od Przemyśla i Krakowa poprzez Wrocław, Szczecin, Gdańsk i Białystok aż po Warszawę. W zespole śpiewa już trzecie pokolenie “polskich Ukraińców” ofiar wysiedleńczej akcji “Wisła”.

Jak ptaki, od których wzięła się ich nazwa, “Żurawli” – żurawie  – zlatują się raz w miesiącu na próby i koncerty. Śpiewają wtedy swe piękne ukraińskie pieśni, darując je publiczności i nie zważając przy tym na granice. >> >>>

 

 OTCZE NASZ - ks. Mychajło Werbyc’kyj MP3 



Copyright © 2002 ks. Stepan Bogdan

Electronic mail: bstepan@intertele.pl 

Last modified: listopada 14, 2003

Licznik odwiedzin: