ARCHIWUM 008 (21.11.2002 - 2003-01-12)


Archiwum  001

Archiwum  002

Archiwum  003

Archiwum  004

Archiwum 005

Archiwum 006

Archiwum 007  od 12-10-2002  do 21-11-2002

Archiwum 008 (21.11.2002 - 2003-01-12)

Archiwum 009 (2003-01-12 - 2003-07-28)

Archiwum 010 (10.08.2003-01.11.2003) 

 

Dzisiaj, 28 lipca 2003 roku, Apostolska Nuncjatura na Ukrainie ogłosiła, iż  Ojciec Święty Jan Paweł II zatwierdził uchwały  Synodu Biskupów Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej. Dotyczyły one m.in. utworzenia   nowego Odessko-Krymskiego Egzarchatu, częściowo wydzielonego z terytorium Egzarchatu Kijowsko-Wyszhorodzkiego. Pierwszym Egzarchą Odessko-Krymskim został ks. Wasyl Stasiuk - dotychczasowy wikariusz generalny Sokalskiej Diecezji.


 

Zmarł  w wieku 92 lat biskup IZYDOR BOREĆKYJ z  Toronta


 

Łemkowska XXI WATRA -  2003-07-19 

fotoreportaż


Ojciec Święty Jan Paweł II wystosował list z okazji 60. rocznicy wydarzeń na Wołyniu

 - wersja polska i ukraińska

Przemówienie prezydenta Polski w 60. rocznicę tragedii wołyńskiej 

Przemówienie prezydenta Ukrainy w 60. rocznicę tragedii wołyńskiej 


 

Uroczystości z okazji odpustu parafialnego w Soborze Metropolitalnym w Przemyślu (6.07.2003, godz. 9.00)

foto Lubomira STEPAN


Fotoreportaż z koncertu muzyki cerkiewnej w Gdańsku, który odbył się z okazji 17 Festiwalu Kultury Ukraińskiej w SOPOCIE.

foto: Andrzej STEPAN


Fotoreportaż z uroczystości religijnych w Przemyślu i  Cmentarzu Wojennym przy ul. Pikulickiej (2003-06-22).

foto. Lubomira STEPAN 


ZMARŁ KSIĄDZ MITRAT  JOSYF ANDRIISZYN


 

Referat Jego Ekscelencja Arcybiskupa Jana Martyniaka Metropolity Przemysko-Warszawskiego wygłoszony na międzynarodowej konferencji we Wrocławiu.  "Kościół w krajach Europy Środkowo-Wschodniej w okresie pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II"

 

KOŚCIÓŁ GRECKOKATOLICKI W POLSCE
W CZASIE PONTYFIKATU

JANA PAWŁA II

Mówiąc o Kościele Greckokatolickim w Polsce, trzeba chociaż pobieżnie zapoznać się z historią greckokatolickiej diecezji przemyskiej, której część po II wojnie światowej znalazła się w granicach Rzeczypospolitej, stanowiąc właściwy Kościół Greckokatolicki w Polsce.

Greckokatolicka diecezja przemyska w okresie Drugiej Rzeczypospolitej była jedną z trzech jednostek greckokatolickiej prowincji kościelnej – metropolii halicko-lwowskiej. Ordynariuszowi przemyskiemu podporządkowane były parafie w Krakowie i Warszawie leżące poza obrębem diecezji. Terytorium diecezji przemyskiej obejmowało powierzchnię około 40 tys. kilometrów kwadratowych. Z danych szematyzmu z 1934 roku w 54 dekanatach diecezji funkcjonowało 759 parafii, które obsługiwało 813 księży świeckich; istniało 1359 cerkwi (759 macierzystych i 600 filialnych) i 51 domów zakonnych; w seminarium duchownym w Przemyślu uczyło się 145 kleryków. Greckokatolicka diecezja przemyska w 1934 roku liczyła l 244 191 wiernych.


Konferencja księży trzech południowych dekanatów Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej (2003-05-29)
W Przemyślu odbyła się  konferencja księży z trzech dekanatów: przemyskiego, krakowsko-krynickiego oraz sanockiego Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej. Konferencji przewodniczył wikariusz generalny ks. mitrat Eugeniusz Popowicz. Tematem spotkania były sprawy duszpasterskie, przygotowania do wakacyjnych obozów letnich, które są prowadzone w Komańczy  pod nazwą "SAREPTA", również omawiano program obchodów "Roku Rodziny" w dekanatach i parafiach, zastawiano się na sposobem i możliwościami  przeprowadzania renowacji oraz ratowania niszczejących i opuszczonych zabytków sakralnych, a przede wszystkim  starych greckokatolickich cmentarzy.


 

NOWA NOMINACJA BISKUPA DLA DIECEZJI KOŁOMYJSKO - CZERNIOWIECKIEJ

Oficjalna strona internetowa  Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej podała informację o nowej nominacji biskupiej 


LIST PASTERSKI  BISKUPÓW  GRECKOKATOLICKICH W POLSCE 

Z OKAZJI 750 - LECIA KORONACJI KRÓLA DANIELA


LIST PASTERSKI  BISKUPÓW GRECKOKATOLICKICH NA UKRAINIE

DO UKRAIŃSKIEGO I POLSKIEGO NARODU ...


NOWE NOMINACJE BISKUPIE 

W KOŚCIELE GRECKOKATOLICKIM

***

NOMINACJA BISKUPA SEMINAKA DLA DIECEZJI W CHICAGO

Ojciec Święty Jan Paweł II, w dniu 25 marca 2003 roku, na podstawie kan. 149 CCEO,  mianował ks. Ryszarda Seminaka nowym biskupem, ordynariuszem dla Ukraińskiej Katolickiej Diecezji Świętego Mikołaja w Chicago, USA.

 ***

NOMINACJA BISKUPA CHMILARA DLA DIECEZJI W TORONTO

Ojciec Święty Jan Paweł II, w dniu 3 maja 2003 roku, na podstawie kan. 149 CCEO, mianował ks. Stefana Wiktora Chmilara nowym biskupem, ordynariuszem dla Diecezji w Toronto i Wschodniej Kanady.

 ***

NOMINACJA ADMINISTRATORA DIECEZJI BUCZACZ NA UKRAINIE

Wielce Błogosławiony Kardynał Lubomir HUZAR, Arcybiskup Większy Lwowa,  w dniu 20 kwietnia 2003 roku mianował ks. Mitrata Wasyla SEMENIUKA administratorem Diecezji w Buczaczu na Ukrainie.

Plan nabożeństw liturgicznych na Wielki Tydzień i czas paschalny 

w Soborze Metropolitalnym św. Jana Chrzciciela w Przemyślu  

Orędzie Wielkanocne Biskupów Metropolii Przemysko-Warszawskiej 


LIST PASTERSKI NA WIELKI TYDZIEŃ  

Zwierzchnika Cerkwi Greckokatolickiej - Patriarchy  Lubomira kardynała Huzara


W niedzielę 13 kwietnia w diecezjach i parafiach katolickich na całym świecie obchodzony będzie już po raz 18. Światowy Dzień Młodzieży, tym razem pod hasłem: "Oto Matka twoja". 

Orędzie Ojca Świętego Jana Pawła II na Światowy Dzień Młodzieży (tekst w języku ukraińskim)


LIST PASTERSKI NA WIELKI POST

 

Arcybiskupa Jana Martyniaka Metropolity Przemysko-Warszawskiejo

wersja ukraińska 


Lubomir Kardynał

Huzar - zwierzchnik

Cerkwi Greckokatolickiej

foto: Lubomira STEPAN

"Ouo vadis Europo?" -  Zjazd Gnieźnieński

Uroczystą deklaracją o podjęciu apelu Papieża do odpowiedzialności za duchowy kształt Europy zakończył się IV Zjazd Gnieźnieński. Pod hasłem "Quo vadis Europo?" kilkuset przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich debatowało w dniach 15-16 marca na temat przyszłości jednoczącego się kontynentu.

 

Do budowania braterskiej wspólnoty w Europie zachęcał też kard. Lubomir Huzar, greckokatolicki arcybiskup większy Lwowa. Przestrzegł on przed patrzeniem wyłącznie na ekonomiczne, polityczne i socjalne korzyści z integracji europejskiej. Przypomniał też, że w przeszłości Europa była zjednoczona, gdyż jej mieszkańców łączyły te same podstawowe wartości religijne.

Dziś Europa jest bardziej zróżnicowana. Niektórzy oddaliby życie za Polskę czy Ukrainę, ale czy oddaliby je za Europę? - pytał kard. Huzar. Dlatego Europa chce powrócić do swej pierwotnej jedności. Może być ona tylko duchowa.

Jedynym sposobem zabezpieczenia jedności Europy wartości duchowych jest - jego zdaniem - powrót do tych źródeł, na których kiedyś wyrosła: do wartości religijnych. Chociaż dla wielu ludzi nie są już one dziś wartościami, ale chyba wszyscy mieszkańcy Europy "wierzą jeszcze w ogólnoludzkie wartości". Nie pamiętają jednak o tym, że wyrosły one z chrześcijańskiej tradycji. - Jest to wspólna baza, na której możemy budować - stwierdził greckokatolicki hierarcha.

KAI (bł, pb, zas, tk //per)


Nabożeństwo w cerkwi greckokatolickiej

p.w. Narodzenia NMP 

w Lublinie.

foto: ks. B. STEPAN

Konferencja duchowieństwa Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej (Lublin, 3-7 marzec 2003 r.).

W Lublinie, w dniach od 3 do 7 marca, odbył się zjazd duchowieństwa Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej Kościoła Greckokatolickiego. Uczestniczyło w nim czterdziestu  duchownych pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Jana Martyniaka Metropolity Przemysko-Warszawskiego.  Podczas zjazdu księży    został przedstawiony nowy podział administracyjny Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej. Ze względu na potrzeby duszpasterskie wiernych i efektywniejszą organizację  pracy pastoralnej  zostały utworzone dwa nowe dekanaty: Sanocki i Węgorzewski.  Dekanat Sanocki  będzie obejmować parafie greckokatolickie w  Rzeszowie, Sanoku, Hłomczy, Ustrzykach Dolnych, Wielopolu, Wysoczanach, Mokrem, Czerteżu, Komańczy, Kulasznem, Rzepedzi, Jaworniku, Zyndranowej, Olchowcu, Polanach i Grabie. Dekanat Węgorzewski będzie obejmować parafie greckokatolickie: Węgorzewo, Kętrzyn, Reszel, Banie Mazurskie, Asuny, Bajory, Giżycko, Kruklanki, 


W niedzielę 9 marca br. zmarł ksiądz mitrat dr Krzysztof Staniecki.  

 

Świętej pamięci ks. Krzysztof Staniecki urodził się w m. Horodenka 20 listopada 1934 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w Opolu  22 czerwca 1958 roku. 

Pogrzeb odbędzie się 13 marca br. (czwartek)  w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Raciborzu przy ul Warszawskiej. 

O godzinie 15.00 Msza Święta i panahyda  (nabożeństwo za zmarłego).

 


Lubomir Kardynał

Huzar - zwierzchnik

Cerkwi Greckokatolickiej

foto: Lubomira STEPAN

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego Kard. Lubomyr Husar, 26 lutego kończy  70 lat.

Wielce Błogosławiony Lubomyr Huzar, Arcybiskup Większy i Kardynał. Urodził się we Lwowie 26 lutego 1933 roku. W 1944 roku wraz z rodziną emigruje do Stanów Zjednoczonych. W 1958r. otrzymuje święcenia kapłańskie, w 1972r. przyjeżdża do Rzymu i wstępuje do klasztoru Studytów. W 1977r. z rąk Patriarchy Josyfa Slipogo otrzymuje sakrę biskupią (zostaje mianowanym) arcybiskupem w perspektywie powrotu na Ukrainę.

W1992r. Archimandryta Lubomyr wraz ze swoją wspólnotą zakonną wraca na Ukrainę. 17 października zostaje nominowany biskupem pomocniczym Głowy Ukraińskiego Grecko-Katolickiego Kościoła Myrosława Iwana Lubacziwskiego. Po śmierci Kardynała Myrosława Iwana synod biskupów wybiera go na Arcybiskupa Większego. Intronizacja odbyła się 28 stycznia 2001r. i w tym też dniu  Jan Paweł II ogłosił jego kardynaską nominację.

 

ZOBACZ  

Kard. Huzar, zwierzchnik ukraińskich grekokatolików, kończy 70 lat

 

Kardynał  Lubomyr Huzar w Przemyślu  2002-12-22   i  2002-10-19


"Grecko-Katolicki Kalendarz Cerkiewny na 2003 rok"

Ukazał się nowy kalendarz, którego  wydawcą  jest wydawnictwo Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej "Błahowist". Kalendarz  cerkiewny jest zbiorową pracą kolegium redakcyjnego: Bogdana Tchira, Dariusza Hawrylec, Lubomiry Tchir, ks. Bohdana Panczaka, o. Mełetija Biłyńskoho OSBM. 

Oprócz części kalendarzowej znajdują się w tym wydaniu  materiały dotyczące Soboru Cerkwi Greckokatolickiej  w Polsce, który odbył się w dniach 14-16 marca 2002 roku, oraz bardzo wiele ciekawych artykułów z  historii Cerkwi Greckokatolickiej,  liturgiki, obrzędowości, takich autorów jak prof. Stefan Kozak, prof. Michał Łesiów, ks. dr Bohdan Panczak, Mirosław Drozd, doc. Wołodymyr Wasyłenko, Jarosław Storoniak. 

Kalendarz  można nabyć w wydawnictwie "Błahowista", ul.Kościuszki 28/3, 11-220 Górowo Iławieckie, tel/fax (089)761-05-21, e-mail: blahowist@poczta.onet.pl.     


Uroczystości Objawienia Pańskiego 

w  Cerkwi Greckokatolickiej  - „Jordan” w Przemyślu" (19 stycznia 2003 r.)

Dzisiaj, zgodnie z kalendarzem juliańskim, wierni Kościoła Greckokatolickiego w Polsce obchodzą uroczystość Chrztu Pańskiego. To jedno z ważniejszych świąt Roku Liturgicznego w Kościele Greckokatolickim, zwane też „Jordanem", jest kontynuacją świąt Bożego Narodzenia. Centralnym uroczystościom w soborze archikatedralnym w Przemyślu przewodniczył metropolita przemysko--warszawski ks. abp Jan Martyniak.

foto  Lubomira Stepan ©


Koncert kolęd w cerkwi bazyliańskiej w Przemyślu - (2003-01-14)

Z okazji Nowego Roku, według kalendarza juliańskiego, oraz 60-lecia kapłaństwa Ojca Jozafata Romanyka, 14 stycznia 2003 roku w cerkwi bazyliańskiej odbył się uroczysty koncert. Wystąpiły zespoły: kwartet smyczkowy ze Lwowa,  przemyski klucz chóru "Żurawli" pod dyrekcją Pawła Lubowicza i zespół wokalny "Dżereło" . Niektóre utwory były wykonywane  wspólnie   z braćmi  klasztoru Ojców Bazylianów. W programie brzmiały ukraińskie kolędy. Solowe partie wykonywali: Natalia Jakymeć oraz Petro Szwajkowskyj.  Całością dyrygował Paweł Lubowicz.



Copyright © 2002 ks. Stepan Bogdan

Electronic mail: bstepan@intertele.pl 

Last modified: listopada 14, 2003

STATYSTYKA: